Badanie Cytologiczne

Cytologia ginekologiczna

Niezbędne badania dodatkowe:

Nie są konieczne.

Sposób przygotowania do badania cytologicznego:

 1. Materiał do badania cytologicznego pobierany jest przed badaniem ginekologicznym, badaniem ultrasonograficznym z użyciem głowicy dopochwowej, badaniem bakteriologicznym (posiewem) lub wirusologicznym z pochwy i/lub kanału szyjki macicy.
 2. Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu ostatniego krwawienia miesiączkowego i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnego krwawienia miesiączkowego (najlepiej pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu - pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego).
 3. Co najmniej 4 dni przed badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych leków/preparatów dopochwowych, tamponów dopochwowych ani też płukania pochwy. 
 4. Co najmniej 24 godziny przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od stosunków płciowych. 
 5. Co najmniej 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, badaniu ultrasonograficznemu z użyciem głowicy dopochwowej, nie należy pobierać z pochwy i/lub kanału szyjki macicy materiału do badania bakteriologicznego (posiewu) lub wirusologicznego.
 6. W przypadku występowania stanów zapalnych pochwy konieczne jest ich wyleczenie przed pobraniem materiału do badania cytologicznego.

Leki:

W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe z wyjątkiem leków dopochwowych.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi:

 1. Data ostatniego krwawienia miesiączkowego
 2. Czas trwania cykli miesiączkowych (cykl miesiączkowy jest liczony od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do pierwszego dnia następnego krwawienia miesiączkowego)
 3. Przebyte: porody, poronienia, operacje narządu rodnego, leczenie zmian: szyjki macicy, pochwy, sromu
 4. Dotychczasowe wyniki badań cytologicznych, kolposkopowych, histologicznych
 5. Informacje o przyjmowanych lekach, szczególnie hormonalnych.

Podczas badania należy poinformować lekarza/położną o nagłych dolegliwościach (np. bólu), które wystąpiły w trakcie lub tuż po pobraniu materiału do badania cytologicznego.

Przeciwwskazania:

Brak jakichkolwiek przeciwwskazań - badanie cytologiczne może być wykonywane u kobiet w każdym wieku, również u kobiet w ciąży; badanie cytologiczne może być wielokrotnie powtarzane w zależność od wskazań medycznych określonych przez lekarza.